5 tipů na krásné a zdravé zuby

Hezké zuby už dávnou nejsou doménou pouze herců z hollywoodu. Stačí následovat pár jednoduchých pravidel a můžete je mít i vy. Budete vypadat mladší, zvedne se vám sebevědomí a uděláte lepší první dojem.

Vybírejte si, co jíte a pijete

Mnoho potravin a nápojů má výrazné zabarvení, které mění barvu skloviny. Mimo to, zuby i celkově oslabují, je tedy nejlepší se jim vyhýbat. Jmenovitě se jedná o: červené víno, kávu, černý čaj, čokoládu, borůvky, ostružiny, třešně, sladké nápoje. Aby zuby byly, co nejméně v kontaktu s tekutinou, pomáhá pít brčkem. Je také dobré si ústa dlouze vypláchnout vodou, aby kyselost nezůstávala na sklovině a neškodila jí.

Čistěte si pravidelně zuby

Jednoduchý způsob, jak udržet zuby zdravé je pravidelné čištění zubů. Je důležité nezapomenout, že po každém jídle je vaše zubní sklovina citlivější. Mechanickým čištěním by mohlo dojít k jejím poškození. Doporučujeme počkat ideálně 30 minut.

Používejte správnou techniku čištění

Jako první věc je důležité zvolit si správný kartáček, což doporučujeme probrat s Vaším zubním lékařem. Na konkrétní techniku čištění zubů se můžete podívat například zde. Obecně platí, čistění zubů by nemělo být chaotické, mělo by mít svůj řád. Není důležité, jak silně tlačíte, ale jde spíše o celkovou dobu a způsob čištění. Používejte krouživé pohyby po dobu 2-3 minut a nevynechejte žádnou plochu zubu, nebo dokonce celý zub.

Používejte mezizubní kartáček

Mezizubní prostory zůstanou i při pravidelném čištění zubů nedotčeny, je proto třeba zakoupit i speciální mezizubní kartáček, kterým těžko dostupný prostor efektivně vyčistíte. Správnou velikost mezizubního kartáčku vám pomůže vybrat váš zubní lékař nebo dentální hygienistka. Můžete také využít dentální nit, kterou se dostanete i do těch nejhůře dostupných míst vašich úst.

Svěřte zuby profesionálům

Minimálně 1x (ideálně 2x) do roka se objednejte na profesionální čištění zubů k dentálnímu hygienistovi. Pomůže vám odstranit zubní kámen a zabarvení od kávy či čaje. Také vám zuby krásně vyleští, takže budou na konci vypadat mnohem běleji. Nelitujte peněz, je to investice do budoucna!